Mt Pleasant News
http://mt-pleasant-ia.villagesoup.com/p/1009259

Neighbors Growing Together | Aug 20, 2014

Local SCC graduates

May 31, 2013

Following is a list of students who earned their degrees from Southeastern Community College in the 2012-2013 school year. The list includes those who attended the West Burlington location and the Keokuk location.

Danville: Kayla Benedict, nursing AAS (ADN); Amanda Chase, nursing AAS (ADN); Heather Cousins, office administration-accounting AAS; Samantha Halstead, associate of arts; Nicole Ireland, associate of arts; Ashley Troutman, nursing diploma (PN); Esther Waterman, associate of arts; Braylin Wolkenhauer, associate of arts.

Mt. Pleasant: Mario Bottger-Mellado, associate of arts; Vivian Caslyn, nursing; AAS (ADN); Amanda Coleman, nursing AAS (ADN); Emily Dudley-Wagner, nursing diploma (PN); Emily Klopfenstein, IT-network administration and cyber security AAS; Cody Leonard, electronics diploma; Haley Leu, construction technology AAS; Lindi McArtor, nursing AAS (ADN); Linda McShane, nursing AAS (ADN); Codi Melville, associate of arts; Marcus Myers, biomedical electronics technician AAS; Jennifer Nash, associate of arts; Holly Oglesby, nursing AAS; Holly Perron, associate of arts; Holly Perron, criminal justice AS; Alexander Peterson, agriculture management diploma; Susanne Prough, nursing AAS (ADN); Cody Washburne, automotive collision repair AAS; Stephanie Wellington, nursing diploma (PN); Steven Wilson, business administration AS.

Mt. Union: Jacob Landes, electronics technology AAS; Marty Lintz, welding diploma.

New London: Chris Amburn, nursing AAS; Whitney Amburn, nursing diploma (PN); Alex Bjorklund, associate of arts; Katherine Boeding, nursing diploma (PN); Debra Burden, associate of arts; Logan Chiri, associate of arts; Allison Clarke, nursing diploma (PN); Katelynne Cooper, nursing diploma (PN); Breanne Dean, associate of arts; Katie Getz, nursing AAS (ADN); Miranda Haes, associate of arts; Jacob Hopkins, criminal justice AS; Lindsay Hopkins, associate of arts; Kelly Hopson, nursing AAS (ADN); Amber Jackson, nursing AAS (ADN); Chelsey Kempf, welding diploma; Derek Menke, drafting technology AAS; Nicole Morris, nursing diploma (PN); Dakotah Mullenix, associate of arts; Candace Orton, associate of arts; April Raines, nursing AAS (ADN); Preston Siegworth, automotive technology AAS; Jeffrey Spurgeon, drafting technology AAS; Charla Steele, office administration-accounting AAS; Alison Welcher, respiratory care AAS; Alison Welcher, respiratory care AS; Tawny Wilson, nursing AAS (ADN); Rachel Wood, nursing diploma (PN).

Olds: Michelle McDowell, associate of Arts.

Salem: Cody Pinkerman, associate of arts.

Wayland: Kole Hudson, welding diploma.

Winfield: Michael Cupps, industrial maintenance technology AAS; Steven Fritcher, welding diploma; Charles Nelling, construction technology AAS; Luke Venghaus agriculture management AAS.

 

Comments (0)
If you wish to comment, please login.