Mt Pleasant News
http://mt-pleasant-ia.villagesoup.com/p/1035382

Neighbors Growing Together | Dec 22, 2014

Swine show results from the Henry County Fair

Jul 24, 2013

4-H Swine Show

 

Swine Derby

Champion Carcass Live – Kari McArtor.

Reserve Carcass Live – Katie Benson.

Carcass Results – Swine Derby

Kari McArtor, 1st Place; Katie Benson, 2nd Place.

Competitive Swine

Champion Carcass Live – Dalton Smith.

Reserve Champion Live – Tessa Smith

Carcass Results Competitive

Swine Derby

Champion – Katelyn Gardner.

Reserve – Dalton Smith.

Champion Competitive Barrow – Katelyn Gardner.

Reserve Champion Competitive Barrow – Jozlyn Lee.

Champion Competitive Gilt – Katelyn Gardner.

Reserve Champion Competitive Gilt – Tessa Smith.

Champion Market Competitive Swine – Katelyn Gardner.

Reserve Champion Competitive Swine – Jozlyn Lee.

Competitive Swine Project Champion – Dalton Smith.

Competitive Swine Project Reserve Champion – Katelyn Gardner.

Champion Light Weight Barrow – Jake Scheetz.

Reserve Champion Light Weight Barrow – Allie McArtor.

Champion Medium Weight Barrow – Klinton Garrett.

Reserve Champion Medium Weight Barrow – Allie McArtor.

Champion Heavy Weight Barrow – Allie McArtor.

Reserve Champion Heavy Weight Barrow – Klinton Garrett.

Reserve Champion Market Barrow – Klinton Garrett.

Champion Light Weight Gilt – Tyler Raub.

Reserve Champion Light Weight Gilt – Kerry Davis.

Champion Market Barrow – Jake Scheetz

Champion Market Gilt – Tyler Raub.

Reserve Champion Market Gilt – Tyler Raub.

Champion Heavy Weight Gilt – Tyler Raub.

Reserve Champion Heavy Weight Gilt – Neil Davis.

Grand Champion Market Swine – Tyler Raub.

Reserve Grand Champion Market Swine – Jake Scheetz.

Jr. Showmanship – Sabrina Moody.

Reserve Jr., Showmanship – Tyler Raub.

Intermediate Showmanship – Kallin Crile.

Reserve Intermediate Showmanship – Olivia Oetken.

Sr. Showmanship – Jake Scheetz.

Reserve Sr. Showmanship – Josiah Crile.

Swine Derby – 1. Kari McArtor; 2. Katie Benson; 3. Madie Anderson; 4. Allie McArtor; 5. Neil Davis; 6. Klinton Garrett; 7. Kerry Davis; 8. Katie Benson.

Competitive Swine Derby – 1. Dalton Smith; 2. Tessa Smith; 3. Kallin Crile; 4. Seth Schurr; 5. Ethan McGohan; 6. Sam Kuckes; 7. Elijah McGohan; 8. Katelyn Gardner; 9. Raeanna Crile; 10. Ana Schurr.

Blue Ribbons – Olivia Oetken, Sabrina Moody, Josiah Crile, Alex Sandeen, Hunter Leichty, Lindsey Moeller, Jozlyn Lee, Ryan Francy, Christian Oetken.

Red Ribbons – Rachel Kuckes, Kyle Moeller.

Rate of Gain – 1. Katelyn Gardner; 2. Katie Benson; 3. Sam Kuckes; 4. Ethan McGohan; 5. Dalton Smith; 6. Dalton Smith; 7. Kari McArtor; 8. Neil Davis; 9. Ana Schurr; 10. Katie Benson.

Competitive Swine

Market Barrow

Light Weight Class - 1 – 1. Raeanna Crile; 2. Hunter Leichty; 3. Sabrina Moody; 4. Seth Schurr, 5. Rachel Kuckes; 6. Ryan Francy; 7. Christian Oetken.

Medium Weight Class - 2 – 1. Ana Schurr; 2. Elijah McGohan; 3. Kyle Moeller; 4. Hunter Leichty; 5. Ryan Francy; 6. Josiah Crile; 7. Christian Oetken.

Heavy Weight - Class - 3 – 1. Katelyn Gardner; 2. Jozlyn Lee; 3. Ethan McGohan; 4. Tessa Smith; 5. Alex Sandeen; 6. Christian Oetken; Dalton Smith; 8. Sam Kuckes.

Competitive Swine Market Gilt

Light Weight - Class - 1 – 1. Seth Schurr; 2. Ryan Francy; 3. Ethan McGohan; 4. Olivia Oetken; 5. Lindsey Moeller; 6. Rachel Kuckes; 7. Kallin Crile; 8. Jozlyn Lee.

Light Medium Weight - Class - 2 – 1. Katelyn Gardner; 2, Kyle McGohan; 3. Dalton Smith; 4. Olivia Oetken; 5. Josiah Crile; 6. Seth Schurr; 7. Jozlyn Lee; Kallin Crile.

Medium Weight - Class - 3 – 1. Tessa Smith; 2. Ana Schurr; 3. Sam Kuckes; 4. Dalton Smith; 5. Ethan McGohan; 6. Sabrina Moody; 7. Elijah McGohan; 8. Olivia Oetken; 9. Alex Sandeen.

Heavy Weight – Class - 4 – 1. Katelyn Gardner; 2. Alex Sandeen; 3. Tessa Smith; 4. Elijah McGohan; 5. Raeanna Crile; 6. Lindsey Moeller; 7. Hunter Leichty.

Market Barrow

Light Weight Class – 1. Jake Scheetz; 2. Allie McArtor; 3. Kerry Davis; 4. Madie Anderson; 5. Neil Davis; 6. Grace Scheetz.

Middle Weight Class – 1. Klinton Garrett; 2. Allie McArtor; 3. Tyler Raub; 4. Kari McArtor; 5. Maddie Anderson.

Heavy Weight Class – 1. Allie McArtor; 2. Klinton Garrett; 3. Kari McArtor; 4. Madie Anderson.

Market Gilts

Light Weight Class 1– 1. Tyler Raub; 2. Kerry Davis; 3. Grace Scheetz; 4. Jake Scheetz.

Heavy Weight Class 2 – 1. Tyler Raub; 2. Neil Davis; 3. Klinton Garrett; 4. Katie Benson.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.